Súťaž je súťaž. Žiadne leňošenie, ničnerobenie, rekreácia... Je to napätie, zodpovednosť, stres, práca navyše. Učí prijímať víťazstvo aj porážku. No predovšetkým je to najlepší spôsob sebapoznania.
Takúto možnosť okúsili aj žiaci vo veku od desať do sedemnásť rokov z trinástich záujmových útvarov rôznych kútov Východného Slovenska a blízkeho Poľska v regionálnom kole medzinárodnej súťaže First Lego League ( prvá liga v legu)15. 11. 2013 v Košiciach.
Téma výskumného projektu bola „Katastrofy“. Pri každej katastrofe je ohrozené prírodné prostredie a v konečnom dôsledku človek. Preto aj riešenie žiakov sa zameralo na pomoc ľuďom postihnutých katastrofami. Okrem príručky s obsahom, ako sa správať pri mimoriadnych udalostiach a zásad prvej pomoci, navrhli množstvo nových originálnych technických prostriedkov pre uľahčenie práce záchranárov.
Naši žiaci z krúžku Mladý vedec sa nestratili. Vzorne reprezentovali školu, farnosť i mesto Sabinov. Zaujali porotu prezentáciou výskumného projektu a hoci sa im v ostatných častiach súťaže darilo menej, potešili svojím výkonom a vystupovaním trénera, rodičov a verím, že aj seba. Naučili sa viac, ako mohli v priebehu niekoľkých minút ukázať.
V priebehu prípravy sa dozvedeli ako a prečo vznikajú veterné smršte či lesné kalamity v Tatrách, aký vietor je bóra. Mladý lesný inžinier Peter Štofko, PhD. zo štátnej ochrany prírody im prezentoval vývoj lesných porastov a zonáciu Tatranského národného parku. S ostrieľaným záchranárom, náčelníkom dobrovoľnej horskej služby, PaedDr. Jaroslavom Švorcom, diskutovali o lavínach a snehových kalamitách. Dozvedeli sa ako sa treba správať nielen v lavínovom prostredí našich veľhôr. Meteorologička RNDr. Anna Pribullová, PhD zo Slovenskej akadémie vied navigovala žiakov, kde majú hľadať informácie o meteorologických výstrahách. Vysvetlila im, ako a kedy vznikajú lokálne povodne, že najmenšia pravdepodobnosť predpovede je v oblasti zrážkovej činnosti, že je ťažko predpovedať, kedy a kde sa vyprší pozorovaný búrkový oblak. Pri návšteve sabinovskej hasičskej stanice sa od kpt. Milana Palenčára dozvedeli veľa o práci hasičov, oboznámili sa s technickým zariadením i priestormi stanice. Mgr. Milan Ďurica, z útvaru bezpečnosti a civilnej obrany tunajšieho mestského úradu, informoval žiakov o správaní občanov pri mimoriadnych udalostiach, o protipovodňových opatreniach aj povinnostiach občanov pri evakuácii. Vyvrcholením prípravy pre výskumný projekt bola návšteva záchranára Bc. Ondreja Zálehu v škole, ktorý naučil žiakov poskytnúť prvú pomoc pri bezvedomí, šoku, popáleninách, zlomeninách, krvácaní.
Žiaci, Juraj Dobrovič, Simona Gajdošová, Mirka Škovranková, Samko Guláš, Matej Kandráč, Števko Jaklovský, Števko Werblanski a Sebastián Plančár boli ako „dobrí sluhovia, ktorí znásobili svoje talenty“.
Ďakujem všetkým hore uvedeným konzultantom, rodičom za starostlivosť a podporu, firme Epos za propagáciu a vedeniu školy za vytvorenie vhodných pracovných podmienok.
Viac sa o súťaži i výsledkoch sa dozviete na webovej stránke http://www.fll.sk. Priebeh prípravy i samotnej súťaže približujú fotografie v našom fotoalbume FLL 2013.
Mgr. Peter Cehelský